Uspostavljen Fond za drvoprerađivače

Bez autora
Feb 03 2014

Privredna komora Unsko-sanskog kantona u saradnji s USAID-ovim FIRMA Projektom i Vladom Kantona, uspostavila je Fond podrške drvoprerađivačima u razvijanju i implementaciji sistema upravljanja kvalitetom. Svrha Fonda je pružanje pomoći privrednim društvima registrovanim za vršenje djelatnosti prerade drveta i proizvoda od drveta, proizvodnje namještaja i građevinske stolarije od drveta, da postignu potreban kvalitet proizvodnje, da bi povećali izvoz i postigli veći uspjeh na domaćem tržištu pripremom i certificiranjem u skladu s ISO i drugim standardima kvaliteta. Mi smo dobili jedan skroman fond, ali je rezultat jako dobar. Imamo 12 poduzeća, koja će dobiti podršku kod pripreme, certificiranja, odnosno uvođenja ISO standarda, FSC i FSO znaka i ISO standarda serije 9001/2008, izjavio je predsjednik Privredne komore USK-a Ismet Pašalić.

Uspostavljen Fond za drvoprerađivačePrivredna komora Unsko-sanskog kantona u saradnji s USAID-ovim FIRMA Projektom i Vladom Kantona, uspostavila je Fond podrške drvoprerađivačima u razvijanju i implementaciji sistema upravljanja kvalitetom...

Svrha Fonda je pružanje pomoći privrednim društvima registrovanim za vršenje djelatnosti prerade drveta i proizvoda od drveta, proizvodnje namještaja i građevinske stolarije od drveta, da postignu potreban kvalitet proizvodnje, da bi povećali izvoz i postigli veći uspjeh na domaćem tržištu pripremom i certificiranjem u skladu s ISO i drugim standardima kvaliteta.

- Mi smo dobili jedan skroman fond, ali je rezultat jako dobar. Imamo 12 poduzeća, koja će dobiti podršku kod pripreme, certificiranja, odnosno uvođenja ISO standarda, FSC i FSO znaka i ISO standarda serije 9001/2008 - izjavio je predsjednik Privredne komore USK-a Ismet Pašalić.

Fondom upravljaju Privredna komora i stručni tim za upravljanje sredstvima, koji čine predstavnici institucija, partnera u Fondu. Dodjela sredstava privrednim subjektima vrši se u skladu s pravilnikom o načinu korištenja sredstava Fonda.

- Poduzeća moraju imati završen proces i mi na osnovu računa, koje oni ispostave, dajemo polovinu sredstava za pripremu i certifikaciju, uvođenje ISO i standarda tipičnih za drvni sektor. To je otprilike pet do šest hiljada maraka po aplikantu, a imali smo negdje oko 50 hiljada KM - kazao je Pašalić.

Ističe da su, s obzirom na sredstva koja su bila na raspolaganju, postignuti vrlo dobri rezultati.

- Međutim još ni izbliza ne pratimo trendove, jer imamo tek oko tri posto certificiranih poduzeća po nekom standardu, a trebali bismo ih imati barem 15 posto - dodao je Pašalić.

Po njegovim riječima, uvođenjem standarda poduzeća postaju konkurentnija i prepoznatljivija, a time i interesantnija za strane kupce.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik